ZSP REDA

35 rocznica wprowadzenia stanu wojennego
czwartek, 15 grudnia 2016 14:21

13 grudnia 1981r.Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego, na czele z gen. W.Jaruzelskim w Polsce stan wojenny. Tego dnia złamano nadzieje milionów Polaków i na wiele lat odsunięto szansę na przemiany.

Po wprowadzeniu w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. stanu wojennego władze PRL rozpoczęły represje – ludzi wyrzucano z pracy (głównie w wyniku tzw. weryfikacji kadr, będących w rzeczywistości czystkami politycznymi), aresztowano i internowano.

Na spain hotels początku listopada 1982 r. sięgnięto też po inną, stosowaną już wcześniej broń – wysyłanie opozycjonistów do wojska. Ten rodzaj represji, określony przez przesłuchiwanego twórcę stanu wojennego Wojciecha Jaruzelskiego mianem „inteligentnej formy internowania”, objął działaczy opozycji (głównie „Solidarności”) uznanych za ekstremistów. Trafili oni (jako rezerwiści) na trzymiesięczne „przeszkolenie”. Podobny los spotkał członków organizacji młodzieżowych (np. Niezależnego Zrzeszenia Studentów), którzy otrzymali powołanie do odbycia zasadniczej służby wojskowej. Osoby te były typowane przez Wojskową Służbę Wewnętrzną w ścisłej współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa. Celem operacji było osłabienie opozycji przed zapowiadanym na 10 listopada 1982 r. protestem przeciwko delegalizacji NSZZ „Solidarność”, którego władze się obawiały.

Tej interest calculator loan formie represji poddano blisko dwa tysiące osób. Dotychczas Instytutowi Pamięci Narodowej udało się ustalić nazwiska 1447 york hotels rezerwistów powołanych na „ćwiczenia” oraz264 search engine optimization poborowych powołanych do odbycia zasadniczej służby wojskowej. unsecured loans with bad credit Trafili oni do Brzegu, Budowa, Chełmna nad Wisłą, Czarnego, Czerwonego Boru koło Łomży, Głogowa, Gorzowa Wielkopolskiego, Rawicza, Trzebiatowa, Unieścia (rezerwiści), Chełma, Jarosławia, Węgorzewa (poborowi). Zdarzało się, że byli przetrzymywani w skandalicznych warunkach – niekiedy, mimo mrozów, w namiotach (Chełmno) czy wagonach kolejowych (Czerwony Bór). Poddawano ich przesłuchaniom, rewizjom i innym szykanom. Byli też zmuszani do ciężkiej i często bezsensownej pracy. Poddawano ich (podobnie jak osadzonych w ośrodkach internowania) indoktrynacji politycznej, prowadzonej w tym przypadku nie przez SB, ale przez aparat polityczno-wychowawczy (L)WP. 

Historia tworzy naszą tożsamość. W naszej najnowszej historii nie ma innego wydarzenia jak stan wojenny, które w podobny sposób wpływało na dzisiejszą rzeczywistość. Wciąż żywe jest doświadczenie zarówno komunistycznej władzy, jak i niezwykle szerokiego oporu przeciwko dyktaturze. 13 grudnia Szkolne Koło Historyczne chcąc przypomnieć okoliczności wprowadzenia stanu wojennego, atmosferę jak panowała na ulicach wcieli się w role żołnierzy WP , MO oraz ZOMO. Na każdej przerwie można było usłyszeć utwory z lat 80-tych np. Przemysława Gintrowskiego, Jacka Kaczmarskiego, Krystyny Prońko, Obywatela GC czy zespołów Lombard, Big Cyc, De Press czy Kult.

Serdecznie search engine optimization companies dziękujemy za pomoc w realizacji upamiętnienia rocznicy uczniom klasy IIALO Patrykowi Kowalskiemu oraz Mateuszowi Zaborowskiemu.

5 11

8 19 4

 

logoaefslogo ea

Copyright seo tips © Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Redzie

Komunikat. seo services Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. ×