ZSP REDA

Aktualnosci Klasy loan payment calculator Mundurowe
Klasa policyjna na warsztatach w Akademii Morskiej w Gdyni
niedziela, 28 maja 2017 17:17

Uczniowie liceum mundurowego o profilu policyjnym uczestniczyli w zajęciach laboratoryjnych z zakresu chemii fizycznej i analitycznej „Czy wiesz co pijesz? Krótko o paru składnikach napojów”.

1W ramach warsztatu uczniowie dokonali oznaczania osmolalności wybranych napojów, refraktometrycznego oznaczania zawartości ekstraktu napojów oraz oznaczania przewodności wód mineralnych i źródlanych.

Przewodność jest parametrem opisującym elektryczne właściwości badanego roztworu. Im roztwór zawiera więcej soli, kwasów lub też zasad, tym wyższa jest jego przewodność. Klasyczny układ do pomiaru przewodności składa się z naczyńka konduktometrycznego zawierającego 2 elektrody, które mają kontakt z analizowanym roztworem oraz konduktometru – elektronicznego miernika przewodności. Napięcie zmienne przyłożone do elektrod powoduje przemieszczanie się pomiędzy elektrodami jonów zawartych w roztworze. Im więcej jonów znajduje się w roztworze tym większy jest prąd płynący między elektrodami.

Z kolei osmolalność oznacza liczbę cząsteczek w roztworze – zależy od stężenia i aktywności cząsteczek substancji rozpuszczonych w wodzie oraz stężenia i aktywności cząsteczek wody. Ze względu na wartość osmolalności napoje można podzielić na następujące kategorie: ultra-hipotoniczne, hipotoniczne, izotoniczne, hipertoniczne. Napój hipotoniczny wykazuje niższą osmolarność w stosunku do tkanek organizmu, dlatego służy do nawadniania organizmu. Cechą charakterystyczną napoju izotonicznego jest ciśnienie osmotyczne płynu identyczne z tym jakie występuje w płynach ustrojowych w organizmie. Napój hipertoniczny ma wyższe ciśnienie osmotyczne niż płyny ustrojowe i charakteryzuje się wysokim stężeniem cukru. Z reguły nie zawiera on dodatku witamin, składników mineralnych, za wyjątkiem soków owocowych. Do tej grupy napojów zaliczamy między innymi soki owocowe oraz słodkie napoje bezalkoholowe z rodzaju coca-cola czy sprite.

Najlepiej dla zdrowia spożywać jest napoje hipotoniczne, gdyż zawierają mało cukru, a dobrze nawadniają organizm. Podczas intensywnego wysiłku naukowcy zalecają uzupełniające niedobory gospodarki wodno-elektrolitowo- napoje izotoniczne, z kolei po zakończonym wysiłku warto wypić szklankę dobrego soku owocowego, aby szybko dostarczyć organizmowi utracone węglowodany.

W ramach warsztatu omówione zostały zagadnienia związane z: oznaczaniem przewodności elektrycznej właściwej oraz mineralizacji wód i osmolalności napojów. Na podstawie pomiaru przewodności uczniowie dowiedzieli się, że można określić zawartość substancji mineralnych rozpuszczonych w wodzie. Prowadzący przekazali uczniowi podstawową wiedzę z zakresu refraktometrii i konduktometrii. Uczniowie zapoznali się z ważnymi parametrami wykorzystywanymi głównie do kontroli jakości wód i napojów. Ponadto młodzież udoskonaliła swoje umiejętności z odczytu i interpretacji wyników analiz badanych próbek napojów i wód.

2 3

4 5

Zespół przedmiotów przyrodniczych

 

 

 
Warsztaty technika eksploatacji portów i terminali na Akademii Morskiej w Gdyni
niedziela, 28 maja 2017 17:03

26 maja 2017r. uczniowie technikum eksploatacji portów i terminali uczestniczyli w warsztatach z wykorzystaniem symulatora manewrowego Akademii Morskiej w Gdyni "Zostań kapitanem statku i płyń do Gdyni".

Symulator manewrowo –nawigacyjny, to jedno z najnowocześniejszych tego typu urządzeń w Europie, a tym samym także w Polsce. Główny mostek wyposażony jest w wizualizację o kącie 240 stopni, którą uczniowie widzieli na projektorach. Do każdego z trzech zintegrowanych mostków można podłączyć przenośną konsolę holownika wyposażoną w sterowanie wciągarką liny holowniczej za pomocą joysticka oraz sterowanie holownikiem.

Uczestnictwo w warsztatach manewrowania statkiem miało na celu zapoznanie się ze specyfiką prowadzenia statku, bezpieczeństwem żeglugi oraz z technikami nawigacji. Przyszli specjaliści eksploatacji portów i terminali dowiedzieli się, jak zachowuje się statek pod kątem fizyki zdarzeń, bowiem symulator posiada dokładne modele hydrodynamiczne dla poszczególnych statków, np. modele kontenerowców. Uczniowie mogli przetestować zachowanie się statku w interakcji z inną jednostka, czy wybrzeżem.

2 4

5 6

8 10

 

 

 
IV Mistrzostwa ZSP w Redzie w pokonywaniu toru sprawnościowego
piątek, 26 maja 2017 11:50

W dniu 26.05.2017r.na torze przeszkód w ZSP Reda odbyły się  IV Mistrzostwa ZSP w Redzie w pokonywaniu toru sprawnościowego o Puchar Dyrektora Szkoły.

W zawodach uczestniczyły klasy I i II LO oraz Technikum.

W klasyfikacji indywidualnej chłopców zwyciężył Łukasz Murakowski z kl.II A z czasem 29,40.

Drugie miejsce zajął Patryk Zaczek IIA -czas 32,28

Trzecie miejsce zajął Arkadiusz Serafin z klasy I C LO-czas33,70.

W kategorii dziewcząt pierwsze miejsce zajęła Agata Piątek z kl.II A-czas 41,40

Drugie miejsce zajęła Ada Piwowar z I C LO

Trzecie miejsce zajęła Marta Pawlina z I BT

Zespołowo wygrała klasa II A LO.

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy.

Uroczyste wręczenie pucharów odbędzie się podczas uroczystości zakończenia roku szklonego.

2 3

4 5

Autor: p. T. Puzio

 
Wycieczka edukacyjna do Sztutowa
wtorek, 23 maja 2017 20:33

"Uczniowie klas pierwszych technikum zwiedzili w poniedziałek (15.05.) teren byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Stutthof. Mimo słonecznego i ciepłego dnia dało się odczuć udrękę jaką przechodzili tutejsi więźniowie dzięki sugestywnym opowiadaniom przewodników, pozostałością obozu oraz nagromadzonym eksponatom. Wrażenie wywierały zwłaszcza błagalne listy wyrzucane ukradkiem przez więźniów, stosy zarekwirowanego obuwia (w tym dziecięcego), komora gazowa, krematorium i pomnik-grobowiec pełen prochów i kawałków kości"

received 671351973053514 received 671353836386661 received 671354583053253

received 671356093053102 received 671361523052559 received 671363099719068

Autor: p. W. Bela

 

 

 
Kolejne spotkanie z ciekawym człowiekiem
wtorek, 23 maja 2017 20:29

   W ramach „Tygodnia bibliotek” w Bibliotece Powiatowej w Bolszewie miało miejsce spotkanie z Panem Leszkiem Szczasnym, cenionym podróżnikiem. Młodzież miała okazję posłuchać o książkach, które są swoistym zapisem pasjonujących wrażeń z podróży po dalekich, odległych kulturowo krajach. Z dużą dozą humoru i z pasją Pan Szczasny opowiadał o swojej pierwszej wyprawie do Afryki, o swoim pierwszym locie samolotem. Widać było, że podczas prelekcji opowiadający na nowo przeżywał podróż do Mauretanii. Z ogromnym zacięciem opowiadał o miastach, które odwiedził, o życiu i obyczajach Mauretańczyków, o ich odmienności kulturowej. Podczas całego spotkania słuchaliśmy muzyki, która wzbogacała nasz odbiór tej niesamowitej relacji z podróży. Pan Leszek wyznał na zakończenie, że istnieje jakaś dziwna radość z przekraczania granic i odkrywania nowych miejsc. Oczywiście na opowiadane historie publiczność żywo reagowała i nieustannie domagała się dopowiedzeń. Spotkanie było bardzo interesujące i stanowczo zbyt krótkie.

IMG 20170511 175819 IMG 20170511 180920IMG 20170511 190116

Autor: p. I. Hoppe-Darznik

 

 

 

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

search engine optimization Strona 2 z 19

logoaefslogo ea

Copyright york hotels © Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Redzie

Komunikat. seo company Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. ×