ZSP REDA

Aktualności
Powiatowe Zawody w Lekkoatletyce

Dnia 26.05.2017 roku odbyły się Powiatowe Zawody w LA. Naszą szkołę reprezentowała silna grupa, która brała udział w biegach na różnych dystansach, skokach i konkurencjach technicznych. Młodzież walczyła dzielnie. Rezultatem tego jest:

1 miejsce w biegu na 100m Agnieszki Mudlaff 1aLO z czasem 13.58, 1 m-ce Karoliny Grubby w pchnięciu kulą 9.09 (jej rekord życiowy), 2 m-ce w rzucie oszczepem i drugi rezultat w rzucie dyskiem tej samej zawodniczki, 3 m-ce w skoku w dal Mileny Szaniec z kl 1b, 3 m-ce w biegu na 400m Murakowskiego Łukasza z kl 2aLO z wynikiem 56:22, 3 m-ce w skoku w dal Marcina Rosenkranza z 3aT z wynikiem 5,57, 4 m-ce naszej sztafety dziewcząt 4x100 w składzie Mudlaff Agnieszka, Prymka Paulina, Lewandowska Natalia i Piątek Agata. Pozostali zawodnicy również dali z siebie wszystko jednak reprezentaci innych szkół okazali się lepsi. Wszystkim bardzo gratulujemy i dziękujemy za sportową walkę. Czekamy jeszcze na dalsze sukcesy na zawodach wojewódzkich.

8 12

3337

 Opiekun: Dorota Sokołowska

 
Powiatowe zawody w piłce plażowej dziewcząt i chłopców w Pucku
poniedziałek, 29 maja 2017 11:43
Dnia 26.05.2017r. odbyły się pierwsze Powiatowe zawody w piłce plażowej dziewcząt i chłopców w Pucku. Naszą szkołę reprezentowały następujące osoby: Inez Dering 1bT, Aleksandra Szydlik 1aT, Dominik Klimczak 1bT, Miotk Piotr 1bT. Walczyły wszystkie szkoły ponadgimnazjalne z powiatu wejherowskiego. Zawody były męczące, bo odbywały się na plaży w dużym słońcu. Mimo wszystkich niedogodności i zmęczenia naszym Paniom udało się ograć wszystkie inne zespoły i zostały Mistrzyniami Powiatu w piłce plażowej, Panowie zajęli 4 m-ce, czyli tuż za podium. Ola i Inez będą więc walczyły o miejsce medalowe w województwie. Wielkie gratulacje dla wspaniałych zawodników, którzy umieli przełamać słabości i walczyć do końca.
4 9
13 15
Opiekun: Dorota Sokołowska
 
 
 
Garczyn 2017! Wystartowali
poniedziałek, 29 maja 2017 11:27

29 maja uczniowie klas pierwszych liceum udali się na obóz szkoleniowy do Garczyna. Oczywiście humory dopisywały. Na kadetów czekają następujące atrakcje: ćwiczenia integracyjne dla całej kompani, zajęcia teoretyczne oraz praktyczne (zasady bezpieczeństwa i posługiwania się bronią) prowadzone przez instruktorów w poszczególnych plutonach. Już wiemy, że nasze koleżanki i koledzy na samym początku będą musieli zmierzyć się z pokonaniem trasy 5km. Mamy nadzieję, że wszyscy będą się świetnie bawić i przede wszystkim WSZYSCY ukończą zmagania ze swoimi słabościami. Trzymamy za Was kciuki.

1 4

7 8

Autor: p. A. Siepetowska

 

 

 
Klasa policyjna na warsztatach w Akademii Morskiej w Gdyni
niedziela, 28 maja 2017 17:17

Uczniowie liceum mundurowego o profilu policyjnym uczestniczyli w zajęciach laboratoryjnych z zakresu chemii fizycznej i analitycznej „Czy wiesz co pijesz? Krótko o paru składnikach napojów”.

1W ramach warsztatu uczniowie dokonali oznaczania osmolalności wybranych napojów, refraktometrycznego oznaczania zawartości ekstraktu napojów oraz oznaczania przewodności wód mineralnych i źródlanych.

Przewodność jest parametrem opisującym elektryczne właściwości badanego roztworu. Im roztwór zawiera więcej soli, kwasów lub też zasad, tym wyższa jest jego przewodność. Klasyczny układ do pomiaru przewodności składa się z naczyńka konduktometrycznego zawierającego 2 elektrody, które mają kontakt z analizowanym roztworem oraz konduktometru – elektronicznego miernika przewodności. Napięcie zmienne przyłożone do elektrod powoduje przemieszczanie się pomiędzy elektrodami jonów zawartych w roztworze. Im więcej jonów znajduje się w roztworze tym większy jest prąd płynący między elektrodami.

Z kolei osmolalność oznacza liczbę cząsteczek w roztworze – zależy od stężenia i aktywności cząsteczek substancji rozpuszczonych w wodzie oraz stężenia i aktywności cząsteczek wody. Ze względu na wartość osmolalności napoje można podzielić na następujące kategorie: ultra-hipotoniczne, hipotoniczne, izotoniczne, hipertoniczne. Napój hipotoniczny wykazuje niższą osmolarność w stosunku do tkanek organizmu, dlatego służy do nawadniania organizmu. Cechą charakterystyczną napoju izotonicznego jest ciśnienie osmotyczne płynu identyczne z tym jakie występuje w płynach ustrojowych w organizmie. Napój hipertoniczny ma wyższe ciśnienie osmotyczne niż płyny ustrojowe i charakteryzuje się wysokim stężeniem cukru. Z reguły nie zawiera on dodatku witamin, składników mineralnych, za wyjątkiem soków owocowych. Do tej grupy napojów zaliczamy między innymi soki owocowe oraz słodkie napoje bezalkoholowe z rodzaju coca-cola czy sprite.

Najlepiej dla zdrowia spożywać jest napoje hipotoniczne, gdyż zawierają mało cukru, a dobrze nawadniają organizm. Podczas intensywnego wysiłku naukowcy zalecają uzupełniające niedobory gospodarki wodno-elektrolitowo- napoje izotoniczne, z kolei po zakończonym wysiłku warto wypić szklankę dobrego soku owocowego, aby szybko dostarczyć organizmowi utracone węglowodany.

W ramach warsztatu omówione zostały zagadnienia związane z: oznaczaniem przewodności elektrycznej właściwej oraz mineralizacji wód i osmolalności napojów. Na podstawie pomiaru przewodności uczniowie dowiedzieli się, że można określić zawartość substancji mineralnych rozpuszczonych w wodzie. Prowadzący przekazali uczniowi podstawową wiedzę z zakresu refraktometrii i konduktometrii. Uczniowie zapoznali się z ważnymi parametrami wykorzystywanymi głównie do kontroli jakości wód i napojów. Ponadto młodzież udoskonaliła swoje umiejętności z odczytu i interpretacji wyników analiz badanych próbek napojów i wód.

2 3

4 5

Zespół przedmiotów przyrodniczych

 

 

 
Warsztaty technika eksploatacji portów i terminali na Akademii Morskiej w Gdyni
niedziela, 28 maja 2017 17:03

26 maja 2017r. uczniowie technikum eksploatacji portów i terminali uczestniczyli w warsztatach z wykorzystaniem symulatora manewrowego Akademii Morskiej w Gdyni "Zostań kapitanem statku i płyń do Gdyni".

Symulator manewrowo –nawigacyjny, to jedno z najnowocześniejszych tego typu urządzeń w Europie, a tym samym także w Polsce. Główny mostek wyposażony jest w wizualizację o kącie 240 stopni, którą uczniowie widzieli na projektorach. Do każdego z trzech zintegrowanych mostków można podłączyć przenośną konsolę holownika wyposażoną w sterowanie wciągarką liny holowniczej za pomocą joysticka oraz sterowanie holownikiem.

Uczestnictwo w warsztatach manewrowania statkiem miało na celu zapoznanie się ze specyfiką prowadzenia statku, bezpieczeństwem żeglugi oraz z technikami nawigacji. Przyszli specjaliści eksploatacji portów i terminali dowiedzieli się, jak zachowuje się statek pod kątem fizyki zdarzeń, bowiem symulator posiada dokładne modele hydrodynamiczne dla poszczególnych statków, np. modele kontenerowców. Uczniowie mogli przetestować zachowanie się statku w interakcji z inną jednostka, czy wybrzeżem.

2 4

5 6

8 10

 

 

 
IV Mistrzostwa ZSP w Redzie w pokonywaniu toru sprawnościowego
piątek, 26 maja 2017 11:50

W dniu 26.05.2017r.na torze przeszkód w ZSP Reda odbyły się  IV Mistrzostwa ZSP w Redzie w pokonywaniu toru sprawnościowego o Puchar Dyrektora Szkoły.

W zawodach uczestniczyły klasy I i II LO oraz Technikum.

W klasyfikacji indywidualnej chłopców zwyciężył Łukasz Murakowski z kl.II A z czasem 29,40.

Drugie miejsce zajął Patryk Zaczek IIA -czas 32,28

Trzecie miejsce zajął Arkadiusz Serafin z klasy I C LO-czas33,70.

W kategorii dziewcząt pierwsze miejsce zajęła Agata Piątek z kl.II A-czas 41,40

Drugie miejsce zajęła Ada Piwowar z I C LO

Trzecie miejsce zajęła Marta Pawlina z I BT

Zespołowo wygrała klasa II A LO.

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy.

Uroczyste wręczenie pucharów odbędzie się podczas uroczystości zakończenia roku szklonego.

2 3

4 5

Autor: p. T. Puzio

 
Premiera nowej wersji gry planszowo-karcianej „Awans - Zostań marszałkiem Polski”
czwartek, 25 maja 2017 21:23

Uczniowie pierwszych klas „mundurowych” wzięli udział w premierze nowej wersji gry planszowo-karcianej „Awans - Zostań marszałkiem Polski” , wydanej przez Instytut Pamięci Narodowej. Prezentacja miała miejsce 24.05. w  Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Najpierw wysłuchaliśmy krótkich wykładów przybliżających historię polskich mundurów wojskowych, oznak stopni oraz zasad samej gry. Po tym zasiadaliśmy do rozgrywki i walczyliśmy o to kto pokona wszystkie szczeble awansu w przedwojennym wojsku polskim i zostanie samym marszałkiem jak Józef Piłsudski. Rywalizacja pobudza emocje, a emocję ułatwiają zapamiętywanie. Nawet nie zauważyliśmy jak szybko przyswoiliśmy sobie wiedzę o stopniach w przedwojennych polskich siłach lądowych, powietrznych i marynarce wojennej. Organizator spotkania podarował kilka egzemplarzy gry naszej szkole, więc będziecie mieli okazje sami się o tym przekonać.

1 2

3 4

5 6

Autor: p. W. Bela

 
ŚWIAT OCZAMI MŁODYCH: konkurs plastyczny Fundacji Banku Ochrony Środowiska i Poczty Polskiej dla szkół i Domów Kultury
czwartek, 25 maja 2017 07:48

Zadanie konkursowe polega na przygotowaniu przez uczniów projektu znaczka pocztowego „Czas na zdrowie”. 3 najlepsze projekty zostaną wydane w formie znaczków pocztowych przez Pocztę Polską.

Zachęcamy do udziału w konkursie. Prace proszę składać do  p. S. Mazurka i p. A. Lewandowskiej

Znaczek pocztowy to nie tylko obrazek naklejany na kopertę, nie tylko potwierdzenie opłaty za przesłanie listu. Jest to przede wszystkim dzieło sztuki. Potrzeba wielu lat, aby dojść do takiej wprawy, żeby móc projektować znaczki. Wielu profesjonalnych grafików marzy, aby owoce ich twórczości znalazły się na znaczkach pocztowych. Krajowe i międzynarodowe konkursy są okazją do zaprezentowania własnych osiągnięć, pochwalenia się talentem i osiągnięciami.

 

Konkurs „Świat oczami młodych” to jedyna w swoim rodzaju możliwość samodzielnego zaprojektowania znaczka! Twój projekt oraz nazwisko znajdzie się na znaczkach wydanych w nakładzie 80 tys. egzemplarzy, będą one dostępne w każdej placówce pocztowej, na dziesiątki i setki lat trafią do klaserów filatelistów.

 

Celem konkursu jest stworzenie projektów znaczka pocztowego, które przedstawiają szeroko rozumiane hasło przewodnie „Czas na zdrowie”. Znaczki, oprócz wartości praktycznej oraz kolekcjonerskiej, mają stanowić element prozdrowotnej edukacji, wpisujący się w misję Fundacji BOŚ i Poczty Polskiej.

 

Każdy z nas chciałby żyć długo, być zdrowym i ładnym, ale nie każdy zwraca uwagę na źródła, z których to długie życie wypływa. Zdrowa żywność, ekologiczne rolnictwo czy aktywność fizyczna to pojęcia, o których każdy słyszał, ale niekoniecznie korzysta z ich dobrodziejstwa na co dzień. Mimo że pisze się o nich w prasie, mówi w radiu i telewizji, jest ich pełno w internecie, to ciągle jednak za mało. I tu z pomocą przychodzi znaczek pocztowy. Mały, ale tak samo niezbędny do tego, aby list dotarł do adresata, jak niezbędne do długiego życia są zdrowe produkty i ruch. Znaczek to dzieło sztuki w miniaturze, a jednocześnie nośnik informacji. Niezwykle ważny, bo niezwykle powszechny.

 

Wierzymy, local seo services że wśród młodych ludzi konkurs wypromuje kolekcjonowanie znaczków, a budowana wokół projektu wartość dodana – wiedza o zdrowym stylu życia, a zwłaszcza o żywieniu i aktywności fizycznej – zainspiruje młodzież do głębszego zainteresowania się tą tematyką, a w dłuższej perspektywie wpłynie na prozdrowotne postawy i wybory młodych ludzi.

Regulamin konkursu

http://www.oczamimlodych.pl./o-konkursie

 
WOJEWÓDZKI KONKURS MULTIMEDIALNY „KREOWANIE KULTURY PRZEZ MEDIA” ZNAMY FINALISTÓW

Znamy finalistów konkursu wojewódzkiego "Kreowanie kultury przez media" - uczniów szkół ponadgimnazjalnych, którzy stworzyli filmy przedstawiające różnego rodzaju motywy kulturowe w mediach. Wybranych 6 zespołów wraz z opiekunami zaprosimy w czerwcu na galę finałową, która odbędzie się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Redzie. Na twórców najlepszych spotów czekają nagrody. Konkurs odbywa się pod patronatem medialnym Telewizji Morskiej TTM.

Zadanie konkursowe było złożone - wymagało od uczestników analizy pod kątem zastosowania w przekazie medialnym motywów kulturowych. Uczniowie kręcili filmy o tematyce:

1. Wpływ mediów na kreowanie kultury.

2. Wykorzystanie sztuki współczesnej w przekazie reklamowym.

Przekaz w mediach operuje kodami, do których należą m.in. motywy kulturowe, które mogą pełnić różnorodne funkcje. Wspólny język, zasób wiedzy oraz doświadczenia kształtują obszar kulturowy, w ramach którego możliwe jest skuteczne porozumiewanie się. Motywy kulturowe są nieskończoną bazą symboli, stanowiących pewnego rodzaju wartości dla społeczeństwa. Filmy konkursowe ukazywały motywy baśniowe, dzieła literackie, identyfikacje kulturowe, motywy i postacie filmowe i wiele innych.

Jako organizatorzy konkursu chcieliśmy zwrócić uwagę młodych ludzi na ważne aspekty popularyzacji wiedzy z zakresu nauki o mediach i kulturze w społeczeństwie oraz samodzielnego dokonywania analiz i ocen dotyczących przekazów reklamowych w mediach na podstawie posiadanych informacji.

W wyniku obrad Jury wybrano finalistów konkursu:

1. Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kartuzach, film: „Człowiek w opakowaniu”, opiekun: Ustowska Anna

2. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Wejherowie, film: „Cyberbezpieczeństwo”, opiekun: Rogiński Albert

3. york hotels V Liceum Ogólnokształcące im. Z. Herberta w Słupsku, film: „Życie, jak w TV”, opiekun: Marek Małecki

4. Zespół Szkół Hotelarsko – Gastronomicznych w Gdyni, film: „Między mediami, a kulturą”, opiekun: Karolina Kadaj

5. Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kartuzach, film: „Sztuka nowoczesna jako forma przekazu reklamowego”, opiekun: Ustowska Anna

6. Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Miastku, film „Media, a kultura”, opiekun: Urban Monika

O tym, kto zdobędzie główną nagrodę finaliści dowiedzą się podczas uroczystej ceremonii rozdania nagród w czerwcu 2017 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Redzie.

Przy ocenie prac Jury oceniało: zgodność filmu z celem i tematem Konkursu, wartość merytoryczną filmu, jasną i logiczną strukturę filmu, pomysłowość, technikę, oryginalność, wrażenia artystyczne. Brano również pod uwagę potencjał i pomysłowość scenariusza filmu.

Doceniamy ogromne zaangażowanie wszystkich twórców filmów oraz pracę włożoną ich w przygotowanie. Finalistom serdecznie gratulujemy!

Organizatorzy Konkursu

 
Wycieczka edukacyjna do Sztutowa
wtorek, 23 maja 2017 20:33

"Uczniowie klas pierwszych technikum zwiedzili w poniedziałek (15.05.) teren byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Stutthof. Mimo słonecznego i ciepłego dnia dało się odczuć udrękę jaką przechodzili tutejsi więźniowie dzięki sugestywnym opowiadaniom przewodników, pozostałością obozu oraz nagromadzonym eksponatom. Wrażenie wywierały zwłaszcza błagalne listy wyrzucane ukradkiem przez więźniów, stosy zarekwirowanego obuwia (w tym dziecięcego), komora gazowa, krematorium i pomnik-grobowiec pełen prochów i kawałków kości"

received 671351973053514 received 671353836386661 received 671354583053253

received 671356093053102 received 671361523052559 received 671363099719068

Autor: p. W. Bela

 

 

 
Kolejne spotkanie z ciekawym człowiekiem
wtorek, 23 maja 2017 20:29

   W ramach „Tygodnia bibliotek” w Bibliotece Powiatowej w Bolszewie miało miejsce spotkanie z Panem Leszkiem Szczasnym, cenionym podróżnikiem. Młodzież miała okazję posłuchać o książkach, które są swoistym zapisem pasjonujących wrażeń z podróży po dalekich, odległych kulturowo krajach. Z dużą dozą humoru i z pasją Pan Szczasny opowiadał o swojej pierwszej wyprawie do Afryki, o swoim pierwszym locie samolotem. Widać było, że podczas prelekcji opowiadający na nowo przeżywał podróż do Mauretanii. Z ogromnym zacięciem opowiadał o miastach, które odwiedził, o życiu i obyczajach Mauretańczyków, o ich odmienności kulturowej. Podczas całego spotkania słuchaliśmy muzyki, która wzbogacała nasz odbiór tej niesamowitej relacji z podróży. Pan Leszek wyznał na zakończenie, że istnieje jakaś dziwna radość z przekraczania granic i odkrywania nowych miejsc. Oczywiście na opowiadane historie publiczność żywo reagowała i nieustannie domagała się dopowiedzeń. Spotkanie było bardzo interesujące i stanowczo zbyt krótkie.

IMG 20170511 175819 IMG 20170511 180920IMG 20170511 190116

Autor: p. I. Hoppe-Darznik

 

 

 

 
DZIEŃ DRZWI OTWARTYCH – FESTIWAL ZAWODÓW W ZSP REDA
wtorek, 23 maja 2017 20:14

Dzień Otwarty to unikalna możliwość, aby na własne oczy przekonać się, jak na co dzień funkcjonuje Szkoła. Dlatego też po raz kolejny w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Redzie zorganizowano Dzień Otwartych Drzwi dla gimnazjalistów i rodziców. Miał on na celu prezentację bogatego dorobku szkoły, jak także przybliżenie naszej Szkoły potencjalnym uczniom i ich rodzicom.

W programie dnia swoją ofertę zaprezentowali nauczyciele oraz uczniowie liceum i technikum. Były to: pokazy klas liceum Służb Mundurowych, wystawy ukazujące zdobyte umiejętności uczniów, quizy oraz prezentacje przedstawiające bogatą ofertę zawodów: branży poligraficzno – reklamowej, architektury krajobrazu, geodezji i eksploatacji portów i terminali. Szczególnym zainteresowaniem cieszyło się zwiedzanie obiektów Kompleksu Dydaktyczno- Mundurowego oraz profesjonalnych pracowni zawodowych.

Można book hotels było także zapoznać się z pracą koła PCK, sprawdzić swą wiedzę w quizie językowym, pograć w gry komputerowe, czy też spróbować swoich sił na torze przeszkód klas wojskowych. Dużą popularnością cieszyły się także zabawy zorganizowane przez zespoły przedmiotowe. Nie zabrakło też przewodników, którzy oprowadzali przybyłe osoby po szkole. Nasi przyszli uczniowie oraz i ich rodzice mogli zapoznać się z atmosferą panującą w szkole, porozmawiać z Dyrekcją, nauczycielami, uczniami, rodzicami. Po obejrzeniu zakamarków szkoły można było porozmawiać również z pedagogiem i psychologiem szkolnym, a także z doradcą zawodowym.

Naszą szkołę odwiedzili liczni przyszli absolwenci z placówek gimnazjalnych. Gościliśmy również: Przewodniczącego Komisji Edukacji Rady Powiatu – p. Ludwika Zegzułę, Nauczycieli z Gimnazjów, Rodziców. Dzień Otwartych Drzwi Szkoły był okazją do spotkania się z nauczycielami uczącymi poszczególnych przedmiotów, a przede wszystkim - do pokazania gościom panującego w szkole klimatu życzliwości, akceptacji i otwartości. Mamy nadzieję, iż założenie naszego przedsięwzięcia spełniło oczekiwania przybyłych gości, a Ponadto liczymy iż z wieloma z nich spotkamy się w nowym roku szkolnym. Zatem do zobaczenia we wrześniu!Zespół ds. Promocji Szkoły

1 3

4 5

6 7

Zespół ds. Promocji Szkoły

 

 

 
Edukacja medialna w praktyce
wtorek, 23 maja 2017 20:04

Od września uczniowie technikum organizacji reklamy realizują projekt z zakresu mediów „Włącz się. Młodzi i media”. Celem działalności uczniów jest: kształtowanie zainteresowań z zakresu edukacji medialnej i fotografii, zdobycie wiedzy z zakresu kultury, historii filmu i sztuki, rozwój wśród uczniów kompetencji tworzenia i projektowania filmu i fotografii, rozwijanie wiadomości z zakresu form audiowizualnych na potrzeby filmu, telewizji, reklamy i mediów interaktywnych.

Uczniowie uczestniczą w warsztatach m. in. Językowy przekaz medialny, Media społecznościowe, lekcjach medialnych, a przy pracach projektowych wykorzystują nie tylko media drukowane, ale także z media elektroniczne.

Młodzi ludzie aktywnie uczestniczą w życiu szkoły promując wydarzenia odbywające się w szkole. Uczniowie zaangażowani są w rozwój szkoły, współpracują w zakresie medialnym przy organizacji imprez szkolnych. Dzięki pracy w ramach projektu zdobywają konkretne umiejętności i doświadczenie zawodowe, którego wymaga współczesny rynek pracy. Uczniowie technikum organizacji reklamy mają możliwość realizowania zadań wykraczających poza materiał nauczania, co pozwoli sprostać wymaganiom stawianym przez pracodawców, a także ułatwi im znalezienie zatrudnienia w zawodzie.

1 2

3 4

Zespół przedmiotów zawodowych

 

 

 
Podsumowanie projektu edukacyjnego o charakterze interdyscyplinarnym „NASZA MARIA”
wtorek, 23 maja 2017 19:47

 

„Pani Curie jest – z wszystkich ludzi

na świecie jedynym nie zepsutym                                                        

 przez loan payment calculator sławę człowiekiem”

                                            Einstein

 Promieniowanie wysyłane przez pierwiastki promieniotwórcze i jego wpływ na zdrowie człowieka jest tematem takich lekcji jak fizyka, chemia, czy biologia. Promieniowanie kojarzy się na ogół ze szkodliwym wpływem na organizm ludzki. Stąd ogromny strach przed nim i niechęć do elektrowni jądrowych. Ma ono również wpływ pozytywny, np. zastosowanie promieniowania w medycynie do naświetleń komórek nowotworowych, sterylizacja urządzeń, tomografia komputerowa, promieniowanie żywności.

 By przybliżyć uczniom problem i zachęcić do zgłębienia go, zaproponowano uczniom realizację projektuedukacyjnego o charakterze interdyscyplinarnym „NASZA MARIA”.

 Założeniem projektu było: zapoznanie młodzieży z postacią polskiej uczonej, ukazanie roli substancji promieniotwórczych w różnych dziedzinach życia i nauki, zaplanowanie różnorodnych działań w celu wykazania się wiedzą i umiejętnościami zgodnie z własnymi możliwościami i zainteresowaniami.

 W ramach projektu młodzież wzięła udział w wycieczkach, wykonywali prace poświęcone sylwetce uczonych związanych z odkryciem promieniotwórczości naturalnej i sztucznej. Odbyły się także lekcje dotyczące zagrożeń życia na ziemi „W poszukiwaniu źródeł energii ...”, czy też konkursy obejmujące życiorys Marii Skłodowskiej-Curie i jej najważniejsze osiągnięcia naukowe oraz promieniowanie.

 Uczniowie wyszukiwali informacje dotyczące promieniowania, śledzili, co na ten temat podają media. W trakcie realizacji projektu uczniowie poznali źródła promieniowania, przekonali się, że promieniowanie jest wszędzie, zdobyli informacje na temat szkodliwości i wykorzystania internet marketing services promieniowania, poznali sposoby zapewnienia bezpiecznej pracy urządzeń dających energię jądrową.

 Podczas realizacji zadania podsumowującego projekt: Promieniowanie jądrowe, to wróg czy przyjaciel nauczyli się dobierania argumentów do przedstawiania swego stanowiska, ukazali różne sposoby prezentacji wiedzy, uświadomili sobiekorzyści z pracy zespołowej. Poznanie sposobów utrwalania radiacyjnego żywności zmusiło uczniów do zastanowienia się nad tym problemem. Wykorzystanie technologii informacyjnej ukazało nowe możliwości wykorzystania promieniowania jonizującego.

 Podczas podsumowania projektu uczniowieodpowiadali na pytanie: Jak możemy się bronić przed szkodliwym wpływem promieniowania ?Omówili sposoby ochrony przed promieniowaniem, określili co jest najważniejsze w obronie przed ,,wrogiem", dlaczego M. Curie-Skłodowska zachorowała na chorobę popromienną. Uczniowie doszli do wniosku, że tylko poznanie ,,wroga", tj. wiedza o właściwościach promieniowania pozwoli skutecznie chronić się przed szkodliwym wpływem, jak i wykorzystać je dla potrzeb człowieka. Uczniowie doszli do wniosku, że nie ma prawd absolutnych, że wiedza ciągle się rozwija, że czasopisma popularnonaukowe pozwalają im na zapoznanie się z osiągnięciami nauki.

 Projekt edukacyjny „Nasza Maria” spotkał się z zainteresowaniem młodzieży. Poprzez udział w projekcie młodzież wzbogaciła wiedzę na temat zjawiska promieniotwórczości, jego wykorzystania i ochrony przed zagrożeniami. Poszerzyła wiadomości o życiu, pracy i osiągnięciach Marii Skłodowskiej-Curie. Zapoznała się z sylwetkami uczonych związanych z odkryciem promieniotwórczości naturalnej i sztucznej. Projekt rozwinął umiejętność korzystania z różnych źródeł informacji, ich selekcji, wnioskowania. Poza tym wpłynął na doskonalenie takich cech jak: aktywność, pomysłowość, umiejętność współpracy i wiary we własne możliwości.

 Dziękujemy całej społeczności szkolnej za zaangażowanie się w realizację zadań projektowych.

1 5

7 8

Zespół przedmiotów matematyczno - przyrodniczych

 

 

 
Wycieczka klasy 1 BL do Muzeum Piśmiennictwa w Wejherowie
niedziela, 21 maja 2017 07:32

18 maja 2017 r. uczniowie klasy 1 BL z nauczycielami p. Beatą Bogalecką oraz p. Ewą Czajkowską uczestniczyli w lekcji muzealnej w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko – Pomorskiej w Wejherowie. Tematem lekcji było życie i działalność Jakuba Wejhera – założyciela Wejherowa i Kalwarii Wejherowskiej. Po lekcji udaliśmy się do Ratusza W Ratuszu mieści się Sala Tradycji i Historii Wejherowa. W sali znajdują się elementy dotyczące początków miasta, w tym drzewo genealogiczne rodziny Wejherów, pamiątki z dziejów miasta m.in. dokumenty z podpisem króla Jana Kazimierza, stare instrumenty kaszubskie, hełmy strażackie, tabakiery, tradycyjne ubiory, haft regionalny, a nawet serwis kawowy ze wzornictwem kaszubskim. Jest tu m.in. także przedwojenny puchar cechu piekarzy, pierścień Hallera i przedwojenna dokumentacja architektoniczna tylnej części ratusza w języku niemieckim. Uwagę zwraca również duży Alfabet Kaszubski wykonany na ścianie w technice sgraffito. Autorem alfabetu i oprawy plastycznej ścian w ratuszowych salach są wejherowscy artyści plastycy: Tomasz Morek i Artur Wyszecki.

Największą atrakcją turystyczną jest pieczołowicie wykonana makieta zabytkowej części miasta autorstwa sopockich architektów Elizy i Tomasza Karczów.

W sąsiedniej sali można podziwiać podświetlaną makietę Kalwarii Wejherowskiej. Natomiast w piwnicach ratusza mieliśmy możliwość zobaczeni historycznej celi więziennej.

Z professional seo services Ratusza udaliśmy się do kościoła św. Anny. Największym „skarbem” kościoła franciszkańskiego jest słynący łaskami Obraz Matki Bożej Wejherowskiej Uzdrowicielki na Duszy i Ciele. Następnie udaliśmy się do podziemi klasztoru , w którym spoczywa rodzina Wejherów. W trumnie pokrytej atłasem w kolorze wiśni, znajdują się szczątki Jakuba Wejhera, a obok niego pierwsza i druga żona oraz dwie córki. Niezwykłością historyczną jest fakt, iż szczątki założyciela miasta, spoczywają w mieście, któremu dał początek. Jest to ewenement, tak na skalę Polską jak i Europejską.

5 8

9 12

Autor: p. E. Czajkowska, p. B. Bogalecka

 
Festiwal Kultury i Teatru "between.pomiędzy"
czwartek, 18 maja 2017 12:36

15 maja uczniowie ZSP Reda mieli możliwość uczestniczyć w niezwykłym projekcje przygotowanym przez fundację between.pomiędzy, której podstawowym celem jest wspieranie działań prowadzonych na styku szeroko rozumianej kultury oraz nauk humanistycznych. Uczniowie wysłuchali wykładów w języku angielskim Short forms. Fragments. wygłoszonych przez prof.  Davida Malcolma, dr Monikę Szubę i dr Tomasza Wiśniewskiego - wykładowców Uniwersytetu Gdańskiego. Następnie odbyła się lekcja autorska z Antonim Liberą, znakomitym pisarzem, tłumaczem i reżyserem. A po drodze były gofry (of course!) i plaża:) Mamy nadzieję, iż uczestnictwo uczniów naszej szkoły w festiwalu będzie wydarzeniem cyklicznym:)

 

4 9 6

5 7

Autor: p. J. Ogoenwema

 
Bieg 5 mil o Puchar Dowódcy DOB
czwartek, 18 maja 2017 12:10

18.05.2017r na terenie Portu Marynarki Wojennej w Gdyni odbyła się kolejna edycja „ Biegu 5 mil o Puchar Dowódcy DOB” . Organizatorem był Dywizjon Okrętów Bojowych w Gdyni,  Stowarzyszenie Oficerów Marynarki Wojennej RP oraz Gdyńskie Centrum Sportu pod patronatem honorowym: Prezydenta Miasta Gdynia Pan Wojciecha Szczurka. Długość trasy wynosiła : 5 mil search engine optimization morskich = 9260m = 2 pętle po 4630m. W biegu brali udział żołnierze zawodowi oraz zaproszeni goście środowiska cywilnego,w sumie 510 zawodników, naszą szkołę reprezentował Adam Wiśniewski z kl. Ib i z czasem 41,30 min ukończył bieg. Gratulujemy!!!!

Cele imprezy:

·       Popularyzacja i upowszechnianie biegania, jako najprostszej formy aktywności ruchowej i prozdrowotnej wśród żołnierzy zawodowych i środowisk cywilnych.

·       Popularyzacja biegania i propagowanie zdrowego trybu życia.

·       Promocja dywizjonu Okrętów Bojowych, Stowarzyszenia Oficerów Marynarki Wojennej RP oraz Miasta Gdyni.

·       Wyłonienie najlepszych zawodników w klasyfikacji OPEN kobiet i mężczyzn oraz w dodatkowych kategoriach dla wojskowych (kobiet i mężczyzn) i służących w dywizjonie Okrętów Bojowych.

·       Wyłonienie najlepszych drużyn w klasyfikacji OPEN i klasyfikacji drużyn wojskowych.

Szczególne podziękowania należą się uczniom klasy Ib i I c : K. Motowidło, G. Grzenkowicz, N . Lademann oraz K. Szramka, którzy dzielnie pracowali przy obsłudze grilla dla zaproszonych gości co przy temperaturze 250 C nie było łatwym zadaniem.

 

 3 5

12 15

21 22

Autor: J. Paliwoda

 

 

 
ZSP REDA NAJLEPSZĄ SZKOŁĄ ZAWODOWĄ W POWIECIE!

Miło nam poinformować, że Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych – redzkie technikum zostało wyróżnione w konkursie ogólnopolskim dla szkół ponadgimnazjalnych „Szkoły Zawodowe Najwyższej Jakości”.

Technikum w Redzie otrzymało wyróżnienie i status szkoły „Dobrej praktyki” w dwóch obszarach: kształtowanie kompetencji kluczowych uczniów oraz zaspokajanie indywidualnych potrzeb uczniów.

Statut „Dobrej praktyki”, to dla nas wyróżnienie, z którego jesteśmy bardzo dumni. Cieszymy się, że nasza placówka, jako jedyna w powiecie wejherowskim została zauważona i docenione przez Komisję Konkursową „Szkoła zawodowa najwyższej jakości”. To wyróżnienie jest dla nas wszystkich nie tylko uznaniem, ale i wyzwaniem.

Konkurs odbywa się w ramach inicjatywy „Europejskie rozwiązania w zapewnianiu jakości – ESQA („European Solutions in Quality Assurance”)”. Jego celem jest wymiana doświadczeń i informacji , a także promocja dobrych praktyk w zapewnieniu wysokiej jakości kształcenia w placówkach oświatowych.

Szkoły certyfikaty odbiorą podczas gali finałowej konkursu w czerwcu Warszawie. Patronat honorowy nad Galą konkursu Najlepsza Zawodowa 2017 objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej.

 

Zespół Przedmiotów Zawodowych

1

 
Spotkanie z weteranem współczesnych wojen
wtorek, 16 maja 2017 18:44

dzień-weterana

W dniu 10 maja w ramach przedmiotu edukacja wojskowa odbyło się dla klas mundurowych spotkanie z weteranem współczesnych wojen. Nasz gość spędził na misjach w Afganistanie w składzie pododdziału bojowego 30 miesięcy, dlatego jego przekaz okazał się obiektywny, autentyczny, a zwłaszcza nietuzinkowy. Weteran przybliżył zarówno kwestie organizacyjne i techniczne, jak i obyczajowe, kulturowe, a nawet przyrodnicze. Swoje wystąpienie podparł dokumentacją fotograficzną oraz charakterystycznym, egzotycznym dla młodzieży slangiem, dzięki któremu na tych późnopopołudniowych zajęciach zasnął tylko jeden uczeń, ale za to cała reszta była na zmianę raz zaszokowana, a raz rozbawiona. Po chwili drastycznych opowieści, z sali padło pytanie: „Skoro tam było tak strasznie, a Pan był trzy razy ranny, to dlaczego był Pan na misjach aż cztery razy?” Odpowiedź padła prosta: „Bo to wspaniała i rozwijająca przygoda”.

W spotkaniu wzięło udział kilkudziesięciu uczniów, a organizatorem spotkania był nasz nauczyciel kmdr ppor. Piotr Górski.

 

 

 

 
WYNIKI KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO – IX edycja TEMAT: „Ukryte piękno w wodzie” rok szkolny 2016/2017
interest calculator loan czwartek, 11 maja 2017 22:11

Uwaga!! z ostatniej chwili: informacja z Komunalnego Związku Gmin Reda i Chylonka

WYNIKI KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO – IX edycja TEMAT: „Ukryte piękno w wodzie” rok szkolny 2016/2017

3. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych ul. Łąkowa 36/38 84-240 Reda Maciej Grabowski III AT( technik organizacji reklamy) III miejsce

 grabowski konkurs

 

Brawo Maciej !! Wręczenie nagród odbędzie się podczas uroczystej gali w czerwcu.

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 44

logoaefslogo ea

Copyright © Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Redzie

Komunikat. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. ×