Podsumowanie projektu edukacyjnego o charakterze interdyscyplinarnym „NASZA MARIA” |
wtorek, 23 maja 2017 19:47 |
„Pani Curie jest – z wszystkich ludzi
na świecie jedynym nie zepsutym
przez sławę człowiekiem”
Einstein
Promieniowanie wysyłane przez pierwiastki promieniotwórcze i jego wpływ na zdrowie człowieka jest tematem takich lekcji jak fizyka, chemia, czy biologia. Promieniowanie kojarzy się na ogół ze szkodliwym wpływem na organizm ludzki. Stąd ogromny strach przed nim i niechęć do elektrowni jądrowych. Ma ono również wpływ pozytywny, np. zastosowanie promieniowania w medycynie do naświetleń komórek nowotworowych, sterylizacja urządzeń, tomografia komputerowa, promieniowanie żywności.
By przybliżyć uczniom problem i zachęcić do zgłębienia go, zaproponowano uczniom realizację projektuedukacyjnego o charakterze interdyscyplinarnym „NASZA MARIA”.
Założeniem projektu było: zapoznanie młodzieży z postacią polskiej uczonej, ukazanie roli substancji promieniotwórczych w różnych dziedzinach życia i nauki, zaplanowanie różnorodnych działań w celu wykazania się wiedzą i umiejętnościami zgodnie z własnymi możliwościami i zainteresowaniami.
W ramach projektu młodzież wzięła udział w wycieczkach, wykonywali prace poświęcone sylwetce uczonych związanych z odkryciem promieniotwórczości naturalnej i sztucznej. Odbyły się także lekcje dotyczące zagrożeń życia na ziemi „W poszukiwaniu źródeł energii ...”, czy też konkursy obejmujące życiorys Marii Skłodowskiej-Curie i jej najważniejsze osiągnięcia naukowe oraz promieniowanie.
Uczniowie wyszukiwali informacje dotyczące promieniowania, śledzili, co na ten temat podają media. W trakcie realizacji projektu uczniowie poznali źródła promieniowania, przekonali się, że promieniowanie jest wszędzie, zdobyli informacje na temat szkodliwości i wykorzystania promieniowania, poznali sposoby zapewnienia bezpiecznej pracy urządzeń dających energię jądrową.
Podczas realizacji zadania podsumowującego projekt: Promieniowanie jądrowe, to wróg czy przyjaciel nauczyli się dobierania argumentów do przedstawiania swego stanowiska, ukazali różne sposoby prezentacji wiedzy, uświadomili sobiekorzyści z pracy zespołowej. Poznanie sposobów utrwalania radiacyjnego żywności zmusiło uczniów do zastanowienia się nad tym problemem. Wykorzystanie technologii informacyjnej ukazało nowe możliwości wykorzystania promieniowania jonizującego.
Podczas podsumowania projektu uczniowieodpowiadali na pytanie: Jak możemy się bronić przed szkodliwym wpływem promieniowania ?Omówili sposoby ochrony przed promieniowaniem, określili co jest najważniejsze w obronie przed ,,wrogiem", dlaczego M. Curie-Skłodowska zachorowała na chorobę popromienną. Uczniowie doszli do wniosku, że tylko poznanie ,,wroga", tj. wiedza o właściwościach promieniowania pozwoli skutecznie chronić się przed szkodliwym wpływem, jak i wykorzystać je dla potrzeb człowieka. Uczniowie doszli do wniosku, że nie ma prawd absolutnych, że wiedza ciągle się rozwija, że czasopisma popularnonaukowe pozwalają im na zapoznanie się z osiągnięciami nauki.
Projekt edukacyjny „Nasza Maria” spotkał się z zainteresowaniem młodzieży. Poprzez udział w projekcie młodzież wzbogaciła wiedzę na temat zjawiska promieniotwórczości, jego wykorzystania i ochrony przed zagrożeniami. Poszerzyła wiadomości o życiu, pracy i osiągnięciach Marii Skłodowskiej-Curie. Zapoznała się z sylwetkami uczonych związanych z odkryciem promieniotwórczości naturalnej i sztucznej. Projekt rozwinął umiejętność korzystania z różnych źródeł informacji, ich selekcji, wnioskowania. Poza tym wpłynął na doskonalenie takich cech jak: aktywność, pomysłowość, umiejętność współpracy i wiary we własne możliwości.
Dziękujemy całej społeczności szkolnej za zaangażowanie się w realizację zadań projektowych.
Zespół przedmiotów matematyczno - przyrodniczych
|
Wycieczka klasy 1 BL do Muzeum Piśmiennictwa w Wejherowie |
niedziela, 21 maja 2017 07:32 |
18 maja 2017 r. uczniowie klasy 1 BL z nauczycielami p. Beatą Bogalecką oraz p. Ewą Czajkowską uczestniczyli w lekcji muzealnej w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko – Pomorskiej w Wejherowie. Tematem lekcji było życie i działalność Jakuba Wejhera – założyciela Wejherowa i Kalwarii Wejherowskiej. Po lekcji udaliśmy się do Ratusza W Ratuszu mieści się Sala Tradycji i Historii Wejherowa. W sali znajdują się elementy dotyczące początków miasta, w tym drzewo genealogiczne rodziny Wejherów, pamiątki z dziejów miasta m.in. dokumenty z podpisem króla Jana Kazimierza, stare instrumenty kaszubskie, hełmy strażackie, tabakiery, tradycyjne ubiory, haft regionalny, a nawet serwis kawowy ze wzornictwem kaszubskim. Jest tu m.in. także przedwojenny puchar cechu piekarzy, pierścień Hallera i przedwojenna dokumentacja architektoniczna tylnej części ratusza w języku niemieckim. Uwagę zwraca również duży Alfabet Kaszubski wykonany na ścianie w technice sgraffito. Autorem alfabetu i oprawy plastycznej ścian w ratuszowych salach są wejherowscy artyści plastycy: Tomasz Morek i Artur Wyszecki.
Największą atrakcją turystyczną jest pieczołowicie wykonana makieta zabytkowej części miasta autorstwa sopockich architektów Elizy i Tomasza Karczów.
W sąsiedniej sali można podziwiać podświetlaną makietę Kalwarii Wejherowskiej. Natomiast w piwnicach ratusza mieliśmy możliwość zobaczeni historycznej celi więziennej.
Z Ratusza udaliśmy się do kościoła św. Anny. Największym „skarbem” kościoła franciszkańskiego jest słynący łaskami Obraz Matki Bożej Wejherowskiej Uzdrowicielki na Duszy i Ciele. Następnie udaliśmy się do podziemi klasztoru , w którym spoczywa rodzina Wejherów. W trumnie pokrytej atłasem w kolorze wiśni, znajdują się szczątki Jakuba Wejhera, a obok niego pierwsza i druga żona oraz dwie córki. Niezwykłością historyczną jest fakt, iż szczątki założyciela miasta, spoczywają w mieście, któremu dał początek. Jest to ewenement, tak na skalę Polską jak i Europejską.
Autor: p. E. Czajkowska, p. B. Bogalecka |
Festiwal Kultury i Teatru "between.pomiędzy" |
czwartek, 18 maja 2017 12:36 |
15 maja uczniowie ZSP Reda mieli możliwość uczestniczyć w niezwykłym projekcje przygotowanym przez fundację between.pomiędzy, której podstawowym celem jest wspieranie działań prowadzonych na styku szeroko rozumianej kultury oraz nauk humanistycznych. Uczniowie wysłuchali wykładów w języku angielskim Short forms. Fragments. wygłoszonych przez prof. Davida Malcolma, dr Monikę Szubę i dr Tomasza Wiśniewskiego - wykładowców Uniwersytetu Gdańskiego. Następnie odbyła się lekcja autorska z Antonim Liberą, znakomitym pisarzem, tłumaczem i reżyserem. A po drodze były gofry (of course!) i plaża:) Mamy nadzieję, iż uczestnictwo uczniów naszej szkoły w festiwalu będzie wydarzeniem cyklicznym:)
Autor: p. J. Ogoenwema |
Bieg 5 mil o Puchar Dowódcy DOB |
czwartek, 18 maja 2017 12:10 |
18.05.2017r na terenie Portu Marynarki Wojennej w Gdyni odbyła się kolejna edycja „ Biegu 5 mil o Puchar Dowódcy DOB” . Organizatorem był Dywizjon Okrętów Bojowych w Gdyni, Stowarzyszenie Oficerów Marynarki Wojennej RP oraz Gdyńskie Centrum Sportu pod patronatem honorowym: Prezydenta Miasta Gdynia Pan Wojciecha Szczurka. Długość trasy wynosiła : 5 mil morskich = 9260m = 2 pętle po 4630m. W biegu brali udział żołnierze zawodowi oraz zaproszeni goście środowiska cywilnego,w sumie 510 zawodników, naszą szkołę reprezentował Adam Wiśniewski z kl. Ib i z czasem 41,30 min ukończył bieg. Gratulujemy!!!!
Cele imprezy:
· Popularyzacja i upowszechnianie biegania, jako najprostszej formy aktywności ruchowej i prozdrowotnej wśród żołnierzy zawodowych i środowisk cywilnych.
· Popularyzacja biegania i propagowanie zdrowego trybu życia.
· Promocja dywizjonu Okrętów Bojowych, Stowarzyszenia Oficerów Marynarki Wojennej RP oraz Miasta Gdyni.
· Wyłonienie najlepszych zawodników w klasyfikacji OPEN kobiet i mężczyzn oraz w dodatkowych kategoriach dla wojskowych (kobiet i mężczyzn) i służących w dywizjonie Okrętów Bojowych.
· Wyłonienie najlepszych drużyn w klasyfikacji OPEN i klasyfikacji drużyn wojskowych.
Szczególne podziękowania należą się uczniom klasy Ib i I c : K. Motowidło, G. Grzenkowicz, N . Lademann oraz K. Szramka, którzy dzielnie pracowali przy obsłudze grilla dla zaproszonych gości co przy temperaturze 250 C nie było łatwym zadaniem.
Autor: J. Paliwoda
|
ZSP REDA NAJLEPSZĄ SZKOŁĄ ZAWODOWĄ W POWIECIE! |
Miło nam poinformować, że Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych – redzkie technikum zostało wyróżnione w konkursie ogólnopolskim dla szkół ponadgimnazjalnych „Szkoły Zawodowe Najwyższej Jakości”.
Technikum w Redzie otrzymało wyróżnienie i status szkoły „Dobrej praktyki” w dwóch obszarach: kształtowanie kompetencji kluczowych uczniów oraz zaspokajanie indywidualnych potrzeb uczniów.
Statut „Dobrej praktyki”, to dla nas wyróżnienie, z którego jesteśmy bardzo dumni. Cieszymy się, że nasza placówka, jako jedyna w powiecie wejherowskim została zauważona i docenione przez Komisję Konkursową „Szkoła zawodowa najwyższej jakości”. To wyróżnienie jest dla nas wszystkich nie tylko uznaniem, ale i wyzwaniem.
Konkurs odbywa się w ramach inicjatywy „Europejskie rozwiązania w zapewnianiu jakości – ESQA („European Solutions in Quality Assurance”)”. Jego celem jest wymiana doświadczeń i informacji , a także promocja dobrych praktyk w zapewnieniu wysokiej jakości kształcenia w placówkach oświatowych.
Szkoły certyfikaty odbiorą podczas gali finałowej konkursu w czerwcu Warszawie. Patronat honorowy nad Galą konkursu Najlepsza Zawodowa 2017 objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Zespół Przedmiotów Zawodowych
|
Spotkanie z weteranem współczesnych wojen |
wtorek, 16 maja 2017 18:44 |
W dniu 10 maja w ramach przedmiotu edukacja wojskowa odbyło się dla klas mundurowych spotkanie z weteranem współczesnych wojen. Nasz gość spędził na misjach w Afganistanie w składzie pododdziału bojowego 30 miesięcy, dlatego jego przekaz okazał się obiektywny, autentyczny, a zwłaszcza nietuzinkowy. Weteran przybliżył zarówno kwestie organizacyjne i techniczne, jak i obyczajowe, kulturowe, a nawet przyrodnicze. Swoje wystąpienie podparł dokumentacją fotograficzną oraz charakterystycznym, egzotycznym dla młodzieży slangiem, dzięki któremu na tych późnopopołudniowych zajęciach zasnął tylko jeden uczeń, ale za to cała reszta była na zmianę raz zaszokowana, a raz rozbawiona. Po chwili drastycznych opowieści, z sali padło pytanie: „Skoro tam było tak strasznie, a Pan był trzy razy ranny, to dlaczego był Pan na misjach aż cztery razy?” Odpowiedź padła prosta: „Bo to wspaniała i rozwijająca przygoda”.
W spotkaniu wzięło udział kilkudziesięciu uczniów, a organizatorem spotkania był nasz nauczyciel kmdr ppor. Piotr Górski.
|
WYNIKI KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO – IX edycja TEMAT: „Ukryte piękno w wodzie” rok szkolny 2016/2017 |
czwartek, 11 maja 2017 22:11 |
Uwaga!! z ostatniej chwili: informacja z Komunalnego Związku Gmin Reda i Chylonka
WYNIKI KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO – IX edycja TEMAT: „Ukryte piękno w wodzie” rok szkolny 2016/2017
3. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych ul. Łąkowa 36/38 84-240 Reda Maciej Grabowski III AT( technik organizacji reklamy) III miejsce
Brawo Maciej !! Wręczenie nagród odbędzie się podczas uroczystej gali w czerwcu. |
Wyniki Konkursu Lider E.E 2017. Mamy statuetkę i dyplom! |
czwartek, 11 maja 2017 22:05 |
Uwaga!! z ostatniej chwili: informacja z Komunalnego Związku Gmin Reda i Chylonka
Wyniki konkursu pt. „Ekspert E.E. czyli w trosce o środowisko” edycja VII rok szkolny 2016/2017
Zgodnie z pkt. 14b) regulaminu konkursu, placówki, które spełniły warunki regulaminu oraz zebrały nie mniej niż 2 kg ZSEE w przeliczeniu na ucznia, uzyskały tytuł „Szkoła/Przedszkole – Ekspert E.E”, statuetkę oraz dyplom.
Tytuł „Szkoła/przedszkole Ekspert E.E.” otrzymują:
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych
ul. Łąkowa 36/38 Reda
koordynator: Beata Bogalecka
data odbioru: 15.02 śr
ilość uczniów 380
ilość zebranych kg 852
przelicznik na ucznia 2,242
Kochani to dzięki Waszej pomocy, znoszeniu ciężkich elektroodpadów utrzymaliśmy tytuł Lidera także i w tym roku .BRAWO WY !!!Dziękuję.
Koordynator projektu:Beata Bogalecka
|
WYWIADÓWKI (propozycje ocen) |
wtorek, 09 maja 2017 07:06 |
WYWIADÓWKI
Spotkania z wychowawcami w salach wg. Harmonogramu
15.05.2017r. godz.16.50 Liceum Ogólnokształcące i Technikum
Lp. Klasa Wychowawca Sala 1 1aL Zalewska Marzena 201 2 1bL Beata Bogalecka 2 3 1cL Anna Kołodziej 3 4 2aL Tadeusz Puzio 1 5 2bL Ewa Macek 203
1 1aT Magdalena Tomaszewska 101 2 1bT Alicja Klein-Abramczyk 202 3 1cT Katarzyna Wolszczak 4 4 2aT Anna Lewandowska C 5 3aT Dorota Sokołowska 102
|
KOLEJNY ROCZNIK OPUŚCIŁ MURY ZSP W REDZIE |
niedziela, 07 maja 2017 17:45 |
28 kwietnia 2017 roku w sali gimnastycznej ZSP w Redzie odbył się uroczysty apel z okazji zakończenia roku szkolnego klas maturalnych. W apelu uczestniczyli Dyrekcja Szkoły, Grono Pedagogiczne, uczniowie klas młodszych i oczywiście tegoroczni absolwenci. Uroczystość uświetnili zaproszeni goście, Pan Ludwik Zegzuła – Przewodniczący Komisji Edukacji oraz rodzice absolwentów.
Po wniesieniu sztandaru szkoły i odśpiewaniu hymnu narodowego, głos zabrała Pani Dyrektor Dorota Nowicka – Klimowicz. W swoim wystąpieniu pogratulowała Abiturientom ukończenia szkoły i zachęciła do wspomnień najlepszych chwil z lat spędzonych w murach szkoły. Pani Dyrektor Dorota Nowicka – Klimowicz w ciepłych słowach dokonała podsumowania owocnej pracy uczniów, których rezultatów często byliśmy świadkami. Nie zabrakło także ciepłych pożegnań od młodszych kolegów i koleżanek, których reprezentował Zespół Samorządu Uczniowskiego Szkoły.
Najlepsi uczniowie otrzymali z rąk dyrektora szkoły Pani Doroty Nowickiej - Klimowicz i wychowawców świadectwa z wyróżnieniem i nagrody książkowe. Młodzież odebrała również nagrody za szczególne osiągnięcia, zarówno w edukacji, jak i zajęciach pozaszkolnych, udział w akcjach charytatywnych, reprezentowanie szkoły w środowisku lokalnym i za wyniki w zawodach sportowych. Rodzice uczestniczący w uroczystości zostali uhonorowani listami gratulacyjnymi i podziękowaniami.
Z pewnością był to dzień szczególny, pełen wspomnień i wrażeń. Mamy nadzieję, że zapadnie on na długo w pamięci tegorocznych abiturientów. Przecież, to w murach szkoły zrodziły się wielkie odkrycia, przyjaźnie i wspaniałe uczucia. To, co do niedawna było obce i nieznane - stawało się zrozumiałe i bliskie. Dla maturzystów lata spędzone w szkole były kolejnym, nowym etapem w życiu dorosłego człowieka. Był to okres ciężkiej pracy, wielu sukcesów, a czasem również porażek.
Apel zakończył program artystyczny przygotowany przez tegorocznych absolwentów. Podczas spotkania nastąpiło także uroczyste rozdanie „Szkolnych Oskarów” uczniom, którzy wyjątkowo zasłużyli się dla dobra szkoły. Maturzyści zostali nominowani w obszarach:
Intelektualista Szkoły: Laureat Oskara 2017 r: Aleksandra Srok
Osobowość Szkoły: Laureat Oskara 2017 r: Kacper Frąckowiak
Społecznik Szkoły: Laureat Oskara 2017 r: Kacper Petka
As innowacyjności: Laureat Oskara 2017 r: Weronika Zając
As sportu: Laureat Oskara 2017 r: Adrian Szczurko
Champion odpowiedzialności: Laureat Oskara 2017 r: Klaudia Prymka
Mistrz kreatywności: Laureat Oskara 2017 r: Oliwia Drawc
Przewodnik poszanowania tradycji i kultury: Laureat Oskara 2017 r: Adrian Nastały
Wirtuoz ciekawości poznawczej: Laureat Oskara 2017 r: Adam Littwin
Arcymistrz pracy zespołowej: Laureat Oskara 2017 r: Krystian Palach
Profesjonalista zawodu: Laureat Oskara 2017 r: Piotr Krauze.
Podczas uroczystości maturzyści podzielili się z zebranymi swoimi refleksjami na temat minionych lat życia w szkole. Uczniowie mówili o tym, czego się nauczyli, o zdobytych doświadczeniach i umiejętnościach, wspominali uroczystości integrujące klasy.
Po części oficjalnej maturzyści spotkali się z wychowawcami w salach lekcyjnych, by spędzić wspólnie ostatnie chwile w szkole – nie zabrakło refleksji, wzruszeń oraz wspomnień.
Drodzy Maturzyści! Trzymamy za Was kciuki podczas egzaminów! Wierzymy, że trud włożony w przygotowania do egzaminu maturalnego zaprocentuje Wam i zaowocuje znakomitymi wynikami.
Na koniec dodamy, że z pewnością będzie nam Was wszystkich brakowało. Wszystkiego dobrego i powodzenia w dorosłym życiu!
Zespół ds. Promocji
|
Klasy Ia policyjna i I bt celnicza na Międzynarodowych Targach Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa EUROPOLTECH 2017 w Amberexpo w Gdańsku |
piątek, 05 maja 2017 09:46 |
W dniu 26.04.2017 klasy I a policyjna i I bt celnicza uczestniczyły w Międzynarodowych Targach Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa EUROPOLTECH 2017 w Amberexpo w Gdańsku.
W ramach targów uczniowie mogli zobaczyć najnowszy sprzęt dedykowany przez różnych wystawców służbom mundurowym m.in.: stanowisko z najnowszymi dronami, bronią palną, bronią snajperską, systemami nawigacji i szpiegowskimi, drukarki 3D. Sandra z Klaudią testowały samochody służbowe oraz inne pojazdy specjalne różnych marek. Weronika sprawdziła swoje umiejętności na symulatorze jazdy autem po wypiciu 1 ‰ alkoholu. Podczas targów zaprezentowano najnowszy alkomat samoobsługowy, systemy technologii radarowej i kompleksowe systemy identyfikacji obiektów powietrznych i inne.
Autor: p. M. Zalewska
|
2 miejsce w wojewódzkich zawodach "Sprawni jak Żołnierze" |
piątek, 05 maja 2017 09:24 |
25.04.2017 roku uczniowie klas mundurowych po raz kolejny reprezentowali szkołę w wojewódzkich zawodach "Sprawni jak Żołnierze". Dziewczęta reprezentowały: Paulina Mudlaff 3alo, Wiktoria Kłuś 3blo, Karolina Grubba 2alo, a chłopców: Marcin Karawański 2alo, Bartłomiej Grzybowski 1blo, Adam Wiśniewski 1blo. W zawodach trzeba się wykazać sprawnością fizyczną, umiejętnością strzelania, udzielania I pomocy przedmedycznej oraz czytaniem mapy. Dziewczyny zdobyły II miejsce w województwie pokonując 21 zespołów. Chłopakom poszło gorzej, zajęli 11 miejsce, ale wszystko przed nimi. Wielkie gratulacje!
Autor: p. D. Sokołowska
|
MIĘDZYSZKOLNY POWIATOWY KONKURS WIEDZY O ENERGETYCE JĄDROWEJ - ETAP SZKOLNY |
czwartek, 04 maja 2017 11:32 |
Celem konkursu jest popularyzowanie wśród młodzieży szeroko pojętej nukleoniki, wiedzy z zakresu fizyki atomowej i jądrowej oraz energetyki jądrowej.
Organizatorem konkursu jest Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Wejherowie. Patronat nad konkursem objęli: dr Gabriela Lisius – Starosta Wejherowski oraz Nadmorskie Stowarzyszenie Rozwoju Energetyki Jądrowej z siedzibą w Choczewie.
Konkurs jest organizowany w ramach działań „Powiatowego Ośrodka wspierania rozwoju zawodowego przyszłych pracowników pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.”
Podczas etapu szkolnego uczniowie zmagali się z zadaniami z fizyki atomowej i jądrowej. Test obejmował także wiedzę i umiejętności z podstaw nukleoniki.
Do II etapu zakwalifikowali się uczniowie: Kacper Paczuła, Dominika Nastały, Marek Sielawa, Michał Majewski, Robert Detlaff i Mateusz Przewoźny.
Finał konkursu odbył się w dniu w 28.04.2017 r. w ZSP nr 2 Wejherowie. Liczba uczestników przerosła oczekiwania organizatorów. Uczniowie niezwykle szybko poradzili sobie z zadaniami konkursowymi. Niewielkie problemy sprawiły im zadania otwarte, dotyczące promieniotwórczości. Wierzymy jednak, że znajdziemy się w trójce najlepszych. Po części konkursowej odbył się wykład prof. Bogusława Pranszke dotyczący iluzji optycznych.
Na wyniki konkursu musimy poczekać do 5 maja. Poza nagrodami rzeczowymi, troje zwycięzców weźmie udział w darmowym wyjeździe edukacyjnym do Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku.
Zespół przedmiotów matematyczno-przyrodniczych
|
Nowy plan zajęć od 08.05.2017r |
sobota, 29 kwietnia 2017 19:53 |
W związku ze zmianami organizacyjnymi (odejście klas maturalnych) dokonano kilku zmian w Planie Lekcji. Proszę się zapoznać z aktualizacją Planu!
Zmiana planu od 08.05.2017r.
KLASY (pobierz)
NAUCZYCIELE (pobierz)
sale (pobierz)
|
KONKURS „POLSKA W UNII“ - XIV edycja „Promocja przedsiębiorczości wśród młodzieży w kontekście funkcjonowania rynku wewnętrznego“ |
sobota, 29 kwietnia 2017 14:51 |
Dominika Mazurek, Patryk Mrozek i Marek Talaga zakwalifikowali się do II etapu konkursu „Polska w Unii” 2017, który odbył się na Uniwersytecie Gdańskim. Konkurs POLSKA W UNII jest organizowany w ramach obchodów Dnia Europy. Tegoroczne obchody odbędą się przy współpracy i pod patronatem Pana Jarosława Wałęsy Posła do Parlamentu Europejskiego. Tematem wiodącym obchodów jest „Promocja przedsiębiorczości wśród młodzieży w kontekście rynku wewnętrznego”.
W konkursie udział wzięło ok. 80 uczniów z ponad 50 szkół województwa pomorskiego. Wyróżniający wynik uzyskał Patryk Mrozek, któremu zabrakł jeden punkt do wzięcia udziału w etapie centralnym.
Pytania konkursowe obejmowały głównie zagadnienia dotyczące polityki przemysłowej wobec Małych i Średnich Przedsiębiorstw, wspierania przedsiębiorczości, funkcjonowanie strefy euro oraz aktualne wyzwania rynku wewnętrznego UE.
Przed konkursem odbył się cykl wykładów pracowników Ośrodka Badań Integracji Europejskiej UG:
„Przedsiębiorstwa wobec nowej strategii rynku wewnętrznego i unii walutowej“ oraz wykład przedstawiciela Pomorskiego Parku Technologicznego / Strefa Startup Gdynia.
Zespół przedmiotów zawodowych |
Wielki sukces naszej uczennicy Anny Rohde! |
sobota, 29 kwietnia 2017 14:39 |
Wielki sukces naszej uczennicy Anny Rohde (kl. IbT technik eksploatacji portów i terminali), która w wraz z zespołem w skład którego wchodziło pięcioro uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski zdobyła I miejsce w I edycji Olimpiady Wiedzy o Biznesie i Innowacjach. Olimpiadę zorganizował Instytut Nowych Technologii w Łodzi pod patronatem MEN. Celem Olimpiady było upowszechnianie wiedzy o gospodarce i biznesie, ze szczególnym uwzględnieniem innowacji. W dniu 26.04.2017r. w Łodzi odbyła się Gala finałowa na której wyłoniono laureatów oraz wręczono nagrody . Ania wróciła do domu z nowym laptopem! Ani serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Nauczyciele przedmiotów zawodowych
|
czwartek, 27 kwietnia 2017 07:46 |
Zainteresowanie uczniów historią nie jest łatwym zadaniem, ale dającym wiele satysfakcji. Jak można przyswajać wiedzę historyczną? Oczywiście przy okazji dobrej zabawy. Taką formę edukacyjną wprowadzono na zajęciach historii i społeczeństwa.
Na zajęciach wykorzystano następujące gry planszowe
- Pan tu nie stał oraz Reglamentacja – to gra, której kanwą są lata 80. XX w. Tym razem zadaniem graczy jest skompletowanie odpowiedniej ilości artykułów pierwszej potrzeby w sytuacji braku towarów w sklepach, dzięki czemu gra świetnie oddaje „kartkowe” realia reglamentacji towarów.
- „Pamięć ’39”, oparta na zasadach popularnej gry „Memory”, wprowadza uczniów w tematykę kampanii wrześniowej 1939 r., operując archiwalnymi zdjęciami
- „ZnajZnak” jest grą edukacyjną przeznaczoną dla dwóch graczy, w której wiedza przychodzi samoistnie podczas rozgrywki. Przy użyciu jednego kompletu kart w „ZnajZnak” mogą grać jednocześnie nawet 32 osoby. W trakcie rozgrywki w „ZnajZnak” gracze uczą się rozpoznawać symboliczne dla polskiej historii znaki, daty, postacie, miejsca, przedmioty…
- Wojna w obronie Lwowa -Zadaniem 7. Eskadry Myśliwskiej jest powstrzymanie 1. Armii Konnej, która galopuje w kierunku Lwowa. Polscy i amerykańscy lotnicy starają się zatrzymać natarcie bolszewików na linii Bugu. Po raz pierwszy w historii samoloty walczą z uzbrojoną w karabiny kawalerią. Przed 95 laty garstka pilotów powstrzymała wielotysięczną konnicę
- Kolejka-Gra Kolejka przeznaczona jest dla 2 do 5 graczy, a z dodatkiem "Ogonek" dla 6, a jedna gra trwa godzinę. Gra polega na zdobyciu określonej liczby artykułów ze sklepów znajdujących się na planszy. Na początku gry pionki (po 5 pionków na gracza) rozstawia się w kolejce do sklepów. Na końcu kolejki staje spekulant. Na początku każdej tury odbywa się "dostawa", polegająca na umieszczeniu w sklepach artykułów wylosowanych na kartach dostawy. Po dostawie odbywają się "przepychanki kolejkowe", polegające na przestawianiu pionków na planszy zgodnie z instrukcjami znajdującymi się na kartach kolejki. Później pionki "zabierają" towary do domu, po czym z powrotem wracają na plansze do kolejek. Po pięciu turach kolejki ustawiane są na nowo, a z planszy zabiera się zużyte karty kolejki, które wracają do graczy. Kiedy gracz zbierze wszystkie artykuły, wygrywa grę.
- Światowy konflikt-Czasy współczesne, kraj położony gdzieś pomiędzy strefami wpływów wschodu i zachodu. Jesteś lokalnym politykiem, który chce przejąć władzę w państwie wykorzystując ku temu wszystkie dostępne wpływy zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrze. Żeby pokonać innych podobnych sobie będziesz musiał ich zwodzić i kłamać. Właśnie tak pokrótce przedstawia się fabuła gry karcianej Światowy Konflikt.
- Timeline-Co wynaleziono najpierw: żarówkę czy okulary? Co powstało wcześniej: Empire State Building czy pierwsze wydanie Władcy Pierścieni J.R.R Tolkiena? Alfabet Morse'a powstał przed, czy po wynalezieniu korkociągu?Wraz z grą karcianą Timeline poznasz odpowiedzi na te, oraz tysiące innych pytań, konfrontując swą wiedzę i domysły z faktyczną chronologią.
-
-
- Autor: p. A. Siepetwoska
|
26 kwietnia Szkolny Klub Historyczny zaprosił do naszej szkoły weterana działań poza granicami kraju |
środa, 26 kwietnia 2017 19:25 |
Kapitan Dariusz DEMSKI z Centrum Operacji Morskich - Dowództwa Komponentu Morskiego wykonujący zadania w dowództwie Train Advise Assist Command–East w bazie Gamberi oficer z Sekcji Bezpieczeństwa Lotów COM-DKM, wraz innymi żołnierzami koalicji pełnił głównie zadania doradcze w dowództwie korpusu Afgańskich Sił Zbrojnych. Pan kapitan brał udział także w misjach na terenie byłej Jugosławii oraz w Syrii. Nasz gość mówił o powinnościach żołnierskich, strachu jaki towarzyszy żołnierzom oraz jak z obawami walczyć. Na koniec podkreślił, iż dla dobra Ojczyzny zawsze warto jest ryzykować. Uczniowie zachęceni zostali do udziału w projekcie List do Żołnierzy. Serdecznie dziękujemy za spotkanie.
Autor: p. A. Siepetowska |
Pielgrzymka maturzystów do Częstochowy |
środa, 26 kwietnia 2017 12:05 |
W dniach od 30 marca do 1 kwietnia 2017 roku maturzyści Liceum Ogólnokształcącego i Technikum uczestniczyli w pielgrzymce do Częstochowy zorganizowanej przez pana Ludwika Zegzułę. W pierwszym dniu wycieczki młodzież miała okazję zwiedzić Toruń, a po przybyciu na miejsce docelowe uczniowie brali udział w Apelu Jasnogórskim. Drugi dzień pielgrzymki poświęcony był na zwiedzanie Krakowa i Łagiewnik. Dzięki opowieściom pani przewodniczki młodzież zgłębiła wiedzę na temat historii Grodu Kraka i życia codziennego jego mieszkańców. W Łagiewnikach uczniowie poznali życie i charyzmat Siostry Faustyny Kowalskiej. Ostatni dzień pielgrzymki został poświęcony zwiedzaniu klasztoru na Jasnej Górze. Wycieczka dostarczyła maturzystom wielu duchowych przeżyć, była także okazją do zacieśnienia koleżeńskich więzów.
Autor: p. M. Chudzik |
|
|