ZSP REDA

SZKOLNY york hotels KLUB HISTORYCZNY
„Karbala” i spotkanie z żołnierzami z 33 Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Gdyni

„Karbala”  i spotkanie z żołnierzami z 33 Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Gdyni
10 listopada uczniowie klas IAL i IBL wzięli udział w pokazie filmu „Karbala” w ramach cyklu „Kino na temat”.  
Jest rok 2004  - Karbala – miasto w Iraku, w którym 80 polskich i bułgarskich żołnierzy przez 4 dni odpierało atak Al- Kaidy i Al- Sadry. Zapasy jedzenia i amunicji starczą jedynie na 24 godziny a łączność z bazą została utracona. W tak ciężkiej sytuacji żołnierze zdołali zdobyć City Hall, nie tracąc ani jednego żołnierza za to po stronie napastnika jest ponad 100 ofiar.
Operacja w Karbali uważana jest za największą polską bitwę stoczoną po II wojnie światowej.
Dopełnieniem projekcji filmu było spotkanie i rozmowa z żołnierzami z 33 Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Gdyni. Żołnierze odpowiadali na pytania uczniów, wyjaśniali szczegóły misji w Iraku oraz opowiadali o rozbieżnościach między filmem a rzeczywistą sytuacją w Karbali.

Relacja fotograficzna w galerii.

1215

 

Autor: p. A. Gatz

 
11 Listopada w Redzie
sobota, 07 listopada 2015 22:42

11 listopada3

 

 

 
Kwesta na cmentarzu w Rumi na rzecz hospicjum w Gdyni
sobota, 07 listopada 2015 21:14

286711 Cmentarz-Komunalny-w-Rumii

Już po raz piętnasty przedstawiciele Urzędu Miasta Gdyni, ale także artyści, dziennikarze, sportowcy oraz blisko 600 wolontariuszy kwestowało od 30.10 2015 r. do 02.11.2015 r. od godziny 10.00 do 17.00 na cmentarzach komunalnych: Witomino, Pierwoszyno, Spokojna i Rumia na rzecz hospicjum „Bursztynowa Przystań” w Gdyni. W tym roku również i nasza szkoła dołączyła się do tej akcji. Tegoroczna zbiórka zostanie przeznaczona na bieżące potrzeby podopiecznych hospicjum dla dorosłych oraz dla domu hospicyjnego dla dzieci „Bursztynowa Przystań. Dlatego właśnie akcja ta jest bardzo ważna i ma charakter symboliczny.

W tym roku wśród kwestujących z naszej szkoły znaleźli się: Marta Chmielewska, Weronika Sylka, Karolina Grubba, Martyna Lesnau, Klaudia Flisikowska, Angelika Browarczyk, Paulina Paradowska i Emilia Sączawa. Trzeba zaznaczyć, że koszt utrzymania hospicjum w dużej mierze pokrywany jest z tego, co wrzucą do puszek mieszkańcy miasta. Na pewno więc gdyby nie nasze akcje kwestarskie, sytuacja tej instytucji byłaby dużo gorsza.

Anna Wenta

 
„Co zrobić, żeby na lekcjach historii nie wiało nudą...”?
czwartek, 05 listopada 2015 10:03

Zainteresowanie uczniów historią nie jest łatwym zadaniem, ale dającym wiele satysfakcji. Jak można przyswajać wiedzę historyczną?  Oczywiście przy okazji dobrej zabawy. Taką formę edukacyjną wprowadzono na zajęciach historii i społeczeństwa w klasach maturalnych.

                                              

Na zajęciach wykorzystano cztery gry planszowe

·         Pan tu nie stał oraz Reglamentacja – to gra, której kanwą są lata 80. XX w. Tym razem zadaniem graczy jest skompletowanie odpowiedniej ilości artykułów pierwszej potrzeby w sytuacji braku towarów w sklepach, dzięki czemu gra świetnie oddaje „kartkowe” realia reglamentacji towarów. 

·         „Pamięć ’39”, oparta na zasadach popularnej gry „Memory”, wprowadza uczniów w tematykę kampanii wrześniowej 1939 r., operując archiwalnymi zdjęciami

·         „ZnajZnak” jest grą edukacyjną przeznaczoną dla dwóch graczy, w której wiedza przychodzi samoistnie podczas rozgrywki. Przy użyciu jednego kompletu kart w „ZnajZnak” mogą grać jednocześnie nawet 32 osoby. W trakcie rozgrywki w „ZnajZnak” gracze uczą się rozpoznawać symboliczne dla polskiej historii znaki, daty, postacie, miejsca, przedmioty…

P1050571 P1050573

P1050575 P1050576

Autor: p. A. Siepetowska

 
VII edycja ogólnopolskiej akcji Zapal Znicz Pamięci
wtorek, 20 października 2015 17:15

18 października młodzież naszej szkoły udała się na rajd rowerowy w ramach ogólnopolskiej akcji „Zapal znicz pamięci”. Akcja polega na zapaleniu zniczy w miejscach, gdzie Niemcy mordowali Polaków na dawnych ziemiach wcielonych do III Rzeszy. Co roku światła są zapalane w ponad 300 miejscach. Akcja organizowana jest po raz siódmy. Celem jest przywrócenie pamięci bohaterów ginących w publicznych egzekucjach, więzieniach, obozach na zachodnich kresach II Rzeczypospolitej za uparte podtrzymywanie polskości, za aktywność społeczną, za patriotyzm. Celem akcji jest też przypomnienie o warunkach okupacyjnych na ziemiach wcielonych do III Rzeszy.

Mimo niesprzyjającej aury grupa wytrwałych, zdeterminowanych młodych ludzi zdecydowała się poświęcić niedzielę, aby upamiętnić zamordowanych w Piaśnicy. Masowe egzekucje w Piaśnicy rozpoczęły się pod koniec października 1939 i były kontynuowane do początków kwietnia 1940. Stanowiły element tzw. akcji „Inteligencja”, a ich wykonawcami byli funkcjonariusze SS oraz członkowie paramilitarnego Selbstschutzu. Historycy oceniają, że ofiarą ludobójstwa dokonanego w lasach piaśnickich padło od 12 tys. do 14 tys. ludzi. W gronie ofiar znaleźli się liczni przedstawiciele polskiej inteligencji z Pomorza Gdańskiego, a także osoby narodowości polskiej, czeskiej i niemieckiej przywiezione z głębi Rzeszy. Piaśnica stanowi największe, po KL Stutthof, miejsce kaźni ludności polskiej na Pomorzu w okresie II wojny światowej. Nazywana jest czasem „pomorskim Katyniem” lub „Kaszubską Golgotą”.

Uczniowie wraz z opiekunami wyruszyli o godzinie 10.00 z Wejherowa. Trasa była prosta, prowadziła przez las. Peleton przemieszczał się w ekspresowym tempie pozostawiając daleko w tyle opiekunów grupy. Niektórym przytrafiło się także zboczyć z trasy, ale wysłana grupa poszukiwawcza skierowała „zguby” na właściwą drogę. W Sanktuarium pani dyrektor Dorota Nowicka-Klimowcz przedstawiła historię mordu piaśnickiego. Pan Ludwik Zegzuła, zainicjował modlitwę za zmarłych a następnie zapalono znicze i złożone je na grobach.

Fotografie świateł, opatrzone krótkim opisem zostaną umieszczone na stronie internetowej Radio Merkury Poznań oraz na portalu dzieje.pl.

Relacja fotograficzna w galerii.

ww

Rajd Zapal Zniczi 5  Rajd Zapal Zniczi 7

Autor: p. A. Siepetowska

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 następna > ostatnia >>

Strona 3 z refused credit 4

logoaefslogo ea

Copyright seo company © Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Redzie

Komunikat. loan payment calculator Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. ×